Részletek
A kullancsfajok egyedeinek a csípésekor a fertőző betegségek közül a kullancscephalitis, az ehrlichiosis, a Lyme borreliosis, a tularemia, a Q-láz, a TIBOLA, a mediterrán foltos láz és a babesiosis kórokozóival fertőződhet a kedvencállat és az ember.
A kullancsok bőrből való eltávolítása azért is fontos, mert a fertőződést így el lehet kerülni.
Az eddig kullancs eltávolítására használt eszközök, módszerek a normál csipeszek stb. a kullancs testének a megragadását és az élősdi bőrből történő kitépését jelentette. A különféle anyagok (zsírok, olajok, rovarirtószerek) alkalmazása is a kullancs fulladását, mérgezését okozza.
Ennek következtében a kullancs testének és a nyakában lévő kórokozókkal teli nyálmirigyeinek a megszorítását és gyötrését idézte elő, s következményeként pont a csipeszes eltávolításakor köpött a kullancs kórokozó tartalmú nyálat áldozatába. A fulladásos agónia is ugyanilyen következményekkel jár.
Tehát a kullancs testét megragadó eszközök fertőzésveszélyt jelentenek!
A vérrelszívott, kifejlett kullancs szakszerű eltávolítását kedvencállatból és emberből a kullancs-eltávolító csipesszel végezzük, mert ez az eszköz nem ragadja meg a kullancs testét.
Tehát a kullancs-eltávolító csipesz nem okoz irritációt a kullancsnak, ezért nem jelent fertőzésveszélyt a használata!
A korábban használt kullancskiszedő eszközök használata a kullancs megragadását jelentik, aminek következtében a kullancs nyálmirigyeire, bélrendszerére, és ivarszervére jelentős nyomás (préselés) nehezedik. A kullancs fojtásra vagy összenyomásra azonnal „köp” vagy „kulál” és ekkor nyálából vagy a székletéből kórokozók kerülhetnek az általa szúrt sebbe. (latrogén infekció veszélye). A kullancs eltávolító csipesszel úgy távolíthatjuk el a kullancsokat, hogy a parazita sérülésmentesen életben marad.
Mi a jelentősége annak, hogy a kullancs az eltávolítás után is életben marad?
Ha a kullancsot bármilyen fizikai (pl. nyomás, csípés) vagy kémiai (pl. kenőcs, olaj) hatás éri, akkor az fuldoklik és a haláltusájában köp vagy testváladékait az általa készített szúrcsatornába (csípésbe) üríti.
A vérszívás alatt a kullancsból, ha még nem jutnak át a kórokozók az áldozatba és ha az eltávolítás nem megfelelő módszerrel történik, akkor a fertőzés szinte 100%-ban bekövetkezik, a nem szakszerű eltávolítás rövid ideje alatt.
A kullancs-eltávolító csipesz kivédi a kullancseltávolításkor a fertőzés veszélyét!
A kullancs eltávolító csipesz alkalmazása:
Más élősdi és egyéb bőrkinövések eltávolítására az eszköz nem alkalmas!
A kullancs eltávolítást követően azonnal semmisítse meg a kullancsot!
A kullancs-eltávolító csipesz végét megnyomva a csipesz szárai kinyílnak.
A kullancs környéki bőrt ráncba emeljük úgy, hogy a kullancs a ránc legmagasabb pontján legyen, majd a kullancsot a bőrhöz legközelebbi ponton megfogva, (lehetőleg a szúró-szívó szájszervénél), tengelye körül nyolcszor-tízszer jobbra-balra megpödörjük, amíg a kullancs a bőrből ki nem jön.
A kullancsszúrás környékét és a kullancs eltávolító csipeszt fertőtlenítő szerrel (pl.: Betadine oldat) átitatott gézzel vagy vattával letöröljük.
Vélemények
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!